Na przestrzeni lat stale rośnie znaczenie globalnych wyzwań związanych z tematyką osiągania zrównoważonego rozwoju. Zmiany obserwujemy w wielu aspektach prywatnego życia jak i w modyfikacji środowiska biznesowego oraz prawnego.
Kolejnym krokiem w stronę realizacji celów zrównoważonego rozwoju i działań odpowiedzialnych społecznie jest zmiana legislacyjna – Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Dyrektywa CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) weszła w życie 14 grudnia 2022 roku. Wymaga ona od wybranych przedsiębiorstw raportowania informacji obejmujących elementy niefinansowe takie jak: kwestie środowiskowe, społeczne, prawa człowieka oraz ład korporacyjny.
Dyrektywa stanowi jeden z elementów Europejskiego Zielonego Ładu i Agendy Zrównoważonego Finansowania, jest częścią szerszej polityki Unii Europejskiej.
Wejście spółek w obowiązek raportowania pod CSRD składa się z 3 faz:
Ta Dyrektywa unowocześni i wzmocni przepisy dotyczące rodzaju informacji społecznych i środowiskowych, które przedsiębiorstwa muszą zgłaszać. Nowe przepisy zapewnią inwestorom i innym zainteresowanym stronom dostęp do porównywalnych, wysokiej jakości danych potrzebnych do oceny ryzyka inwestycyjnego wynikającego ze zmiany klimatu i innych kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Dla samych jednostek raportujących jest to szansa na wykazanie, że są społecznie odpowiedzialne. Ułatwi im to również pozyskiwanie kapitału na dalszy rozwój, pozwoli uniknąć indywidualnego przedstawiania informacji na temat ich działań związanych ze zrównoważonym rozwojem w związku z zewnętrznymi zapytaniami.
Zmiany, które wprowadza Dyrektywa CSRD zdecydowanie wpłyną na sposób raportowania przez duże spółki, jednakże prawdziwą rewolucją będą dla spółek, które wcześniej nie miały obowiązku sprawozdawczości niefinansowej. Firmy te mogą napotkać się z problemem braku danych, na podstawie których mogłyby opracować raport, określić zagrożenia i szanse związane ze zrównoważonym rozwojem.
Art. 19a (str.28/66 Dyrektywy CSRD) mówi o uwzględnianiu w raportowaniu kwestii takich jak: odporność modelu biznesowego i strategii biznesowej w odnoszeniu do ryzyka, możliwości związanych ze zrównoważonych rozwojem. Odnosi się do planów, służących zapewnieniu, aby strategia biznesowa uwzględniała przejście na zrównoważoną gospodarkę i ograniczenie globalnego ocieplenia. Uwzględnione mają być także działania podjęte, by zapobiegać negatywnym skutkom dla zrównoważonego rozwoju.
Są to elementy, na które odpowiedzi pośrednio znajdujemy we wdrożeniu oraz certyfikacji systemu ISO 14001 (Zarządzanie Środowiskowe) czy ISO 50001 (Zarządzanie Energią). Standardy te odnoszą się do zarządzania m.in. zasobami środowiskowymi, energią czy odpadami na całej drodze budowania wartości produktów bądź usług przedsiębiorstwa. Wymagają zbierania danych, analizy otoczenia, ryzyka, czy logistyki prowadzonej z uwzględnieniem aspektów środowiskowych.
Już teraz certyfikaty tych systemów stanowią rynkowe potwierdzenie działania nie tylko efektywnego, ale także zgodnego z zieloną polityką Unii Europejskiej. Są wymogiem coraz większej liczby firm, które chcą działać z partnerami o tożsamych wartościach. Co więcej, certyfikaty te otwierają drzwi do szeregu dofinansowań.
Podczas zapoznania się z dyrektywą łatwo można dostrzec jej zamysł spójny z normami środowiskowymi, można powiedzieć, że dobrze wdrożony system zarządzania powinien uwzględniać punkty, o których ta dyrektywa mówi!
Certyfikacja ISO 14001 oraz ISO 50001 pomoże przedsiębiorstwu zebrać rzetelne informacje niezbędne do raportu, oraz osiągnąć środowiskowe cele, które są niezbędne do wykazania odpowiedniego podejścia do zrównoważonego rozwoju oraz trwałego sukcesu firmy w dzisiejszym środowisku biznesowym.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat certyfikacji ISO 14001 oraz ISO 50001? Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie.