Chociaż pojęcia cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa informacji często są używane zamiennie, w rzeczywistości odnoszą się do różnych aspektów ochrony informacji. W obu przypadkach chodzi o ochronę poufności, integralności i dostępności danych, znanych jako triada CIA:
Jednak istnieje kluczowa różnica między cyberbezpieczeństwem a bezpieczeństwem informacji. Co więcej, chociaż pojęcie cyberbezpieczeństwa jest powszechnie stosowane, to używanie terminu bezpieczeństwo informacji może skuteczniej wpłynąć na poprawę ochrony danych Twojej organizacji. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, dlaczego.
Cyberbezpieczeństwo ma na celu ochronę danych cyfrowych oraz sieci i systemów, które je przechowują lub przetwarzają. W dzisiejszych czasach, gdy większość informacji jest zdigitalizowana, większość wycieków danych – a zwłaszcza tych na dużą skalę – dotyczy naruszeń sieci lub systemów. Cyberprzestępczość stała się atrakcyjna dla przestępców, ponieważ oferuje wyższy „zwrot z inwestycji” niż tradycyjne przestępstwa fizyczne.
Cyberprzestępcy mogą atakować z dowolnego miejsca na świecie, nie wychodząc z domu, a potencjalnych celów mają mnóstwo — praktycznie każda organizacja przechowuje cenne informacje, często w dużych ilościach. Błędne jest myślenie, że „moja firma nie zostanie celem” lub że „moje dane nie mają wartości”. Przestępcy często korzystają z automatycznych narzędzi do wykrywania luk w zabezpieczeniach i przeprowadzania masowych ataków.
Co więcej, cyfrowe informacje są niezwykle łatwe do skopiowania, co oznacza, że ich kradzież nie wymaga usunięcia oryginalnych danych, co dodatkowo utrudnia wykrycie incydentu. W skrócie: cyberbezpieczeństwo jest kluczowym elementem ochrony Twoich danych
.
Chociaż cyberbezpieczeństwo koncentruje się na ochronie w sferze cyfrowej, skuteczna strategia zabezpieczeń musi obejmować wszystkie trzy filary bezpieczeństwa: ludzi, procesy i technologie.
Wszystkie te elementy razem składają się na skuteczną strategię cyberbezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo informacji to pojęcie szersze niż cyberbezpieczeństwo, obejmujące ochronę różnego rodzaju danych, w tym:
Ochrona informacji cyfrowych w dużej mierze pokrywa się z cyberbezpieczeństwem. Natomiast zabezpieczenie informacji fizycznych dotyczy odpowiedniego gromadzenia, przechowywania, przetwarzania i niszczenia dokumentów oraz innych fizycznych zasobów.
Nie można zapominać o informacji niewerbalnej, czyli wiedzy, którą posiadają wyłącznie pojedyncze osoby w firmie. To może stwarzać problemy, szczególnie gdy kluczowy pracownik jest niedostępny. Jak wtedy zapewnić ciągłość wykonywania ważnych zadań? Najlepszym rozwiązaniem jest zazwyczaj dokumentowanie tej wiedzy.
Informacje stanowią fundament każdej organizacji – czy to dane biznesowe, osobowe, czy własność intelektualna. Ich ochrona jest więc kluczowa.
Zabezpieczenie informacji to nie tylko zapobieganie ich dostaniu się w niepowołane ręce, ale również zapewnienie ich dostępności i integralności. Bez stałego dostępu do danych, wiele firm nie jest w stanie prowadzić swojej działalności, co czyni te informacje jednym z najcenniejszych zasobów.
Fakt, że informacje mogą przynieść przestępcom znaczące korzyści, sprawia, że stają się one dla nich bardzo atrakcyjnym celem. Termin „zasoby informacyjne” nie jest przypadkowy – zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał je pozyskać. W wielu przypadkach będą to partnerzy biznesowi korzystający z legalnych środków, jednak nie zawsze wszyscy będą działać zgodnie z prawem.
Dlatego odpowiednia ochrona informacji jest niezwykle ważna. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się kosztowna, w rzeczywistości okazuje się dużo tańsza niż naprawianie szkód po wycieku danych, który może prowadzić do poważnych strat finansowych, zakłóceń operacyjnych oraz uszczerbku na reputacji.
Bezpieczeństwo informacji obejmuje wszelkie procesy i technologie mające na celu ochronę poufności, integralności oraz dostępności danych. Oprócz wspomnianych wcześniej środków cyberbezpieczeństwa, obejmuje także fizyczne zabezpieczenia, takie jak:
Jeśli chodzi o wiedzę niewerbalną, najlepszym zabezpieczeniem jest dokumentowanie kluczowych procesów, szczególnie tam, gdzie brak dostępu do tej wiedzy mógłby prowadzić do poważnych problemów.
Aby uzyskać więcej informacji na temat środków bezpieczeństwa informacji, warto zapoznać się ze standardem najlepszych praktyk, takim jak ISO 27002. Jest to norma uzupełniająca ISO 27001, międzynarodowy standard zarządzania bezpieczeństwem informacji, który zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące 93 kontroli bezpieczeństwa informacji (z załącznika A).
Problem z terminem cyberbezpieczeństwo polega na tym, że brzmi on zbyt technicznie. Wiele osób zakłada, że wszystko, co związane z „cyber”, to problem IT – coś, czym nie muszą się martwić. To błędne podejście.
Większość incydentów ma element ludzki – ktoś popełnia błąd, który prowadzi do naruszenia bezpieczeństwa. Każda osoba mająca dostęp do wrażliwych danych jest odpowiedzialna za ich ochronę. Szkolenia dla pracowników mogą pomóc uświadomić to szczególnie osobom, które nie mają technicznego wykształcenia.
Jak wyjaśnia Damian Garcia, szef konsultingu GRC: „Nie jestem zwolennikiem terminu 'cyberbezpieczeństwo' – zdecydowanie wolę mówić o bezpieczeństwie informacji. Gdy używasz terminu 'cyberbezpieczeństwo', większość ludzi – i organizacji – automatycznie zakłada: 'Och, to sprawa IT. To techniczne. Nie muszę się tym martwić – ktoś inny to za mnie załatwi'.” Wynika z tego, że jeśli nie podkreślisz, jak ważne jest bezpieczeństwo IT, ludzie mogą myśleć, że ochrona danych dzieje się automatycznie, a oni są wciąż bezpieczni – nawet jeśli program antywirusowy nie działa.
Innymi słowy, jeśli nie nauczysz ich bezpośrednio, że bezpieczeństwo danych jest ich odpowiedzialnością, mogą sądzić, że ich to nie dotyczy, szczególnie w kontekście cyberbezpieczeństwa. Jednak prosta zmiana terminologii na „bezpieczeństwo informacji” lub „bezpieczeństwo danych” sprawia, że staje się to kwestią, za którą mogą poczuć się odpowiedzialni nawet pracownicy nietechniczni – w tym kadra zarządzająca.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa informacji, zapraszamy na szkolenia ISOQAR: „Wymagania ISO/IEC 27001” oraz „Zabezpieczenia w ISMS według ISO/IEC 27001:2022”.