Większość organizacji zrobi wszystko, na co pozwoli ich budżet, aby zapobiec cyber atakom, ale specjaliści w firmach często udzielają sprzecznych porad, o tym, na co wydawać pieniądze. Zastanawiają się czy powinni inwestować w najnowsze zabezpieczenia technologiczne? W które technologie warto inwestować? Czy warto dokonywać przeglądów swoich zasad ochrony danych? Jeśli tak to, w jaki sposób?
Lista potencjalnych rozwiązań jest praktycznie nieskończona, ale żaden pojedynczy środek nie zmniejszy znacząco ryzyka ataku. Najbardziej skuteczne rozwiązania to rozwiązania skierowane do całej organizacji - od jej technologii po personel i zasady, którymi się kierują. W tym celu organizacje powinny zwrócić swoją uwagę na normy bezpieczeństwa - w szczególności ISO/IEC 27001, która obejmuje bezpieczeństwo informacji, oraz ISO 22301, która obejmuje ciągłość działania organizacji.
Zgodność z tymi normami jest szczególnie ważna dla osób zaangażowanych w infrastrukturę krytyczną.
ISO/IEC 27001
Organizacje, które mają wdrożony i certyfikowany system ISO/IEC 27001:
- nie muszą długo czekać na dotarcie do informacji o tym, kto jest odpowiedzialny za dane zasoby informacyjne. ISO/IEC 27001 pomaga organizacjom osiągnąć większą produktywność, jasno określając zakres odpowiedzialności za ryzyko informacji.
- uzyskują niezależną opinię na temat stanu ich bezpieczeństwa od zewnętrznego auditora. Auditor będzie przeprowadzał coroczne przeglądy w celu ustalenia, czy firma działa zgodnie z wymaganiami standardu ISO/IEC 27001.
- mogą zademonstrować Klientom, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest najwyższym priorytetem. Klienci będą bardziej skłonni zaufać organizacji, która ma akredytowaną certyfikację zgodnie z międzynarodowymi standardami ISO. Daje to organizacji przewagę konkurencyjną.
- poprawiają kulturę firmy. Pracownicy odgrywają ważną rolę w przestrzeganiu zasad ISO/IEC 27001, a jeśli są świadomi dobrej pracy, którą wykonują, będą czuli się bardziej cenieni i zaangażowani w sprawę bezpieczeństwa.
ISO 22301
Organizacje, które mają wdrożony i certyfikowany system ISO 22301, doświadczą wielu takich samych korzyści jak w przypadku wdrożenia i certyfikacji ISO/IEC 27001. Dodatkowo będą również w stanie:
- Utrzymać ciągłości operacji biznesowych. Wdrożenie systemu zarządzania ciągłością działania (BCMS) zgodnie z wymaganiami normy ISO 22301 pozwala organizacjom minimalizować zakłócenia w działalności gospodarczej w przypadku katastrofy. ISO 22301 można zastosować w przypadku wielu incydentów, od niesprzyjającej pogody po cyberatak. System pomaga pracownikom ocenić potencjalny wpływ zakłóceń operacyjnych i bezzwłocznie podjąć odpowiednie kroki.
- ochronić aktywa, obroty i zyski. Efektywne zarządzanie ciągłością działania oznacza, że organizacje są w stanie zapewnić ciągłość dostarczania swoich produktów i usług oraz wykonywać działania, które mają kluczowe znaczenie dla pomyślnego kontynuowania ich działalności. Działania te chronią strumienie dochodów i zmniejszają ryzyko dalszych strat z powodu incydentu lub katastrofy.
- obniżyć koszty ubezpieczenia na wypadek przerw w działalności. System BCMS zgodny z normą ISO 22301 daje organizacjom lepszy wgląd w rzeczywiste skutki katastrofy, umożliwiając im dokładną ocenę rodzaju i wartości ochrony ubezpieczeniowej, której potrzebują.
Jeśli interesuje Cię temat wdrożenia i certyfikacji ISO/IEC 27001 i/lub ISO 22301 zadzwoń pod numer 22 6497664 lub skontaktuj się z nami poprzez email: isoqar@isoqar.pl.